KAMELEON - to Wojewódzki Przegląd Plastycznej Twórczości Dzieci i Młodzieży. Przegląd skierowany jest do “małych i dużych” w wieku od 5-19 lat. Ideą Przeglądu jest: integracja dziecięcych i młodzieżowych grup działających w różnych placówkach kultury i w szkołach w systemach pozalekcyjnych, wyrównywanie szans w dostępie do kultury w środowiskach wiejskich , mniej zamożnych itp., wymiana doświadczeń, tworzenie klimatu inspirującego i motywującego do twórczych działań uczestników zajęć jak i ich instruktorów,stworzenie warunków zdrowej rywalizacji między placówkami kultury. KAMELEON daje nam - organizatorom obraz kondycji edukacji plastycznej w naszym regionie, daje nam istotną wiedzę na temat form pomocy jakimi możemy służyć w różnych ośrodkach. KAMELEON umożliwia wielu pracowniom ( czasem bardzo ciekawych ) na wyjście z cienia , na zaprezentowanie się szerszej publiczności, pochwalenie się całoroczną pracą. Pracownie, a z nimi ich instruktorzy przestają być anonimowi, a te dobre stają się wzorem dla innych.
TROCHĘ HISTORII;
Początki to pięć edycji Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego Dla Dzieci -bez podsumowującej wystawy, z wręczeniem nagród. Od 1995 roku zmiana formuły oraz nazwy na Wojewódzki Przegląd Plastycznej Twórczości Dziecka “KAMELEON” Od roku 2003- do Przeglądu włączono ( na wniosek wielu uczestników starszą grupę wiekową ) co pociągnęło za sobą zmianę nazwy na WOJEWÓDZKI PRZEGLĄD PLASTYCZNEJ TWÓRCZOŚCI DZIECI I MŁODZIEŻY KAMELEON
Podsumowaniem każdego przeglądu jest wystawa, na której można było oglądać dorobek poszczególnych pracowni. Wystawa gościła już w następujących miejscach: Sępoleński Dom Kultury, Pałac w Ostromecku, Młodzieżowy Dom Kultury w Inowrocławiu, Muzeum im L. Wyczółkowskiego - Wyspa Młyńska, Soleckie Centrum Kultury Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kcyni i Wojewódzki Ośrodek Kultury w Bydgoszczy.
Każda kolejna edycja jest okazją do wyróżnienia tych najlepszych, ale do dostrzeżenia również tych, którzy pracują w bardzo trudnych warunkach,a mimo to mają swoje drobne sukcesy. Sukcesy to przede wszystkim praca instruktorów pełnych pomysłów i otwartych na współpracę .Dziękujemy wszystkim instruktorom oraz Dyrektorom wymienionych placówek za udział w Kameleonie.
OŚRODKI, KTÓRE ZDOBYŁY TYTUŁY “ZŁOTYCH PRACOWNI”
- Włocławskie Centrum Kultury
- Pałucka Pracownia Rzeźby
- Soleckie Centrum Kultury
- Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim
- Sępoleński Dom Kultury
- Świetlica Wiejska w Gzinie
- Miejski Ośrodek Kultury w Ciechocinku
- Centrum Kultury Akademia w Świeciu
- Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu
- Szkoła podstawowa w Linowie
|