Z kryjących się w ziemi złóż mineralnych od stuleci wyrabiano naczynia. Chętnie się po nie sięga i teraz, choć nie z przyczyn praktycznych, ale dla ich piękna, a przede wszystkim niepowtarzalności, która nierozdzielnie wiąże się z rękodziełem.
Z czystej gliny, piasku i szamotu – z tutejszych terenów i ze Śląska powstają misy w Gzinie. Lepione są wedle jednej z najstarszych technik ręcznej roboty. Zwana jest ona wstążeczkową, jako że toczone – z wyrobionej pierwszej masy- wałeczki ugniata się na kształt wstążki. Układa się następnie warstwami, jedna na druga, i dopiero wtedy naczyniom nadaje formę. Niektóre z nich odtwarzają ceramikę z wykopalisk archeologicznych, prowadzonych w miejscu prastarego grodziska w Gzinie. Na koniec są wypalane, co przydaje im twardości i odporności.
Gzin jest mała wioską położoną w gminie Dąbrowa Chełmińska, położona w Parku Krajobrazowym Doliny Dolnej Wisły. Jej otoczenie jest przepiękne: lasy, pola, wąwozy...ośrodkiem życia kulturalnego jest świetlica, którą prowadzi Mariola Brucka.
Podsyłamy pomysł na twórcze organizowanie czasu wolnego. Poznajcie swoje ukryte pasje, dajcie się ponieść wyobraźni, odkryjcie siebie. Doświadczcie magii zaklętej w glinie.
Zapraszamy na organizowane przez nasza Pracownię zajęcia ceramiki artystycznej.
Fascynacja ceramika skusiła nas, aby podzielić się swoją pasja. Dajcie się zauroczyć magią i możliwościami metamorfozy kawałka gliny.
Głównymi celami zajęć w pracowni w Gzinie jest rozbudzanie wrażliwości artystycznej oraz rozwinięcie zdolności manualnych uczestników.
Podczas lekcji uczestnicy będą mieli okazję zgłębić wiedze na temat powstawania ceramiki od projektowania, lepienie do suszenia wyrobów. każdy uczestnik wykonuje prace własnego pomysłu i może zabrać na własność.
Zapraszamy.
Bliższych informacji można uzyskać w Pracowni w Gzinie tel. (052) 3816-085
Instruktor Mariola Brucka
|