Strona główna | Mapa strony | Kontakt
URZĄD GMINY
KONTAKT
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
INWESTYCJE I PROJEKTY
SAMORZĄDOWY INFORMATOR GMINY
BUDOWA NAPOWIETRZNEJ LINII 2x400 kV
OGŁOSZENIA
PRACOWNIA CERAMICZNA
KATALOG Z INFORMACJAMI
MAPA SERWISU
GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
GALERIA
ZDROWIE
KRUS - INFORMACJE DLA ROLNIKÓW
GMINNY OŚRODEK KULTURY I SPORTU
OŚWIATA
SPORT
TURYSTYKA
WYKOPALISKA W PNIU
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA
SZKOLENIA
POLICJA
Ustalanie przebiegu linii 400kv
TELEFONY ALARMOWE
GMINNE KOŁO EMERYTÓW,RENCISTÓW I INWALIDÓW
PODZIĘKOWANIA
BEZDOMNE ZWIERZĘTA
AKTUALNOŚCI Archiwum
- 2021
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013
- 2012
- 2011
- 2010
- 2009
- 2008
- 2007
ROZKŁAD JAZDY
PODNIESIENIE KOMPETENCJI CYFROWYCH MIESZKAŃCÓW GMINY
PROJEKT-CYBERNASTOLATEK
GOSPODARKA ODPADAMI
PUBLICZNY TRANSPORT ZBIOROWY – Linia Dębowiec – Wałdowo Królewskie
FUNDUSZ DRÓG SAMORZĄDOWYCH

Gminna Biblioteka Publiczno-Szkolna w Dąbrowie Chełmińskiej już w 2012 r. włączyła się do Projektu „Narodowe czytanie”, który zainicjował prezydent RP Bronisław Komorowski. Kierownik biblioteki, Danuta Wędrowska, czytała fragmenty „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, podczas spotkania zorganizowanego w Zespole Pałacowo-Parkowym 
w Ostromecku.
Projekt ma na celu popularyzowanie czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia kulturowej i narodowej wspólnoty poprzez publiczną lekturę klasyki polskiej literatury. 

W tym roku, w dniu 7 września, utwory Aleksandra Fredry rozbrzmiewały również w Dąbrowie Chełmińskiej. „Narodowe czytanie” poprowadziła Danuta Wędrowska – kierownik biblioteki, zorganizowano je w plenerze, w ogródku przed biblioteką.  Tegoroczne „Narodowe Czytanie” rozpoczęto od powitania i przedstawienie wszystkich odważnych i chętnych do publicznego czytania. Danuta Wędrowska przeczytała list z Kancelarii Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, skierowany do Wójta Gminy Radosława Ciechackiego, z prośbą o włączenie się do akcji. Następnie, Beata Adamiec
z Filii GBP-Sz w Ostromecku, przybliżyła wszystkim uczestnikom życie i twórczość autora. Fredro w swoich utworach potrafił doskonale ukazać ludzkie wady, słabości, a także narodowe cechy Polaków.

Utwory Fredry czytali nie tylko zaproszeni goście ale również osoby, które przyszły posłuchać.
Bajki z morałami czytali: Wójt Gminy Radosław Ciechacki, Marlena Łobocka - dyr. Zespołu Szkół w Czarżu, Dorota Ratajczak – dyr. GOKiS, nauczycielki z Zespołu Szkół im. Celestyna Kamińskiego: Genowefa Lis-Nowakowska, Małgorzata Gwizdała, Katarzyna Łukasiewicz z Zespołu Szkół w Czarżu, bibliotekarki z GBP-Sz  Hanna Klarkowska i Grażyna Kuśmirek.
Świetną interpretację fragmentu „Ślubów panieńskich” usłyszeliśmy w jednoosobowym wykonaniu pani Danuty Węgierskiej z Zespołu Szkół w Ostromecku oraz w duecie w wykonaniu pań: Arety Rewińskiej-Łanoch i Katarzyny Staryków z Zespołu Szkół w Dąbrowie Chełmińskiej. Natomiast fragment „Zemsty”  jednoosobowo interpretował Stanisław Buś – dyr. Zespołu Szkół w Ostromecku, a w duecie w wykonaniu Agnieszki Maciorowskiej i Marka Krzywdzińskiego, którzy rozbawili publiczność sceną ze słynnym zawołaniem "Jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla daj mi luby!". „Złote myśli” Aleksandra Fredry, czytała pani Maria Skiba – mieszkanka Dąbrowy Chełmińskiej.
Wszyscy czytający, starali się ukazać piękno i kunszt utworów, mimo tremy, świetnie się przy tym bawili, tym bardziej, że sprzyjała nam nawet piękna, słoneczna pogoda. Ich interpretacje nagradzane były gromki oklaskami. Dzięki nagłośnieniu utwory Aleksandra Fredry czytane przez „odważnych”, było słychać w oddali, wielu mieszkańców zatrzymywało się, by posłuchać utworów tego wybitnego pisarza.
Wśród publiczności zasiadały również uczennice Gimnazjum Zespołu Szkół im. Celestyna Kamińskiego w Dąbrowie Chełmińskiej, a jedna z nich, Marta Rudnicka przeczytała wiersz pt. „Nasza Ojczyzna”.
W przemiłej atmosferze i dobrym towarzystwie niepostrzeżenie minęły dwie godziny. Mamy nadzieję na spotkanie w następnym roku w jeszcze szerszym gronie i kolejną, wspaniałą ucztę literacką.
W przygotowaniu spotkania pomagała bibliotekarkom stażystka Aleksandra Dalke, za co serdecznie dziękujemy.

Organizatorzy: Kierownik Gminnej Biblioteki Publiczno-Szkolnej Danuta Wędrowska
i Wójt Gminy Radosław Ciechacki, dziękują wszystkim uczestnikom za aktywny udział w „Narodowym czytaniu 2013”.

(źródło: http://www.bibliotekadabrowa.pl)

Narodowe czytanie 2013 - list z Kancelarii Prezydenta RP czyta Danuta Wędrowska

Narodowe czytanie 2013 - publiczność

Narodowe czytanie 2013 - utwór Aleksandra Fredry czytają: Agnieszka Maciorowska i Marek Krzywdziński

Narodowe czytanie 2013 - publiczność

poleć artykuł wersja do druku  





Copyright © 2007 by Logonet