Strona główna | Mapa strony | Kontakt
URZĄD GMINY
KONTAKT
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
INWESTYCJE I PROJEKTY
SAMORZĄDOWY INFORMATOR GMINY
BUDOWA NAPOWIETRZNEJ LINII 2x400 kV
OGŁOSZENIA
PRACOWNIA CERAMICZNA
KATALOG Z INFORMACJAMI
MAPA SERWISU
GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
GALERIA
ZDROWIE
KRUS - INFORMACJE DLA ROLNIKÓW
GMINNY OŚRODEK KULTURY I SPORTU
OŚWIATA
SPORT
TURYSTYKA
WYKOPALISKA W PNIU
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA
SZKOLENIA
POLICJA
Ustalanie przebiegu linii 400kv
TELEFONY ALARMOWE
GMINNE KOŁO EMERYTÓW,RENCISTÓW I INWALIDÓW
PODZIĘKOWANIA
BEZDOMNE ZWIERZĘTA
AKTUALNOŚCI Archiwum
- 2021
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013
- 2012
- 2011
- 2010
- 2009
- 2008
- 2007
ROZKŁAD JAZDY
PODNIESIENIE KOMPETENCJI CYFROWYCH MIESZKAŃCÓW GMINY
PROJEKT-CYBERNASTOLATEK
GOSPODARKA ODPADAMI
PUBLICZNY TRANSPORT ZBIOROWY – Linia Dębowiec – Wałdowo Królewskie
FUNDUSZ DRÓG SAMORZĄDOWYCH

W całym województwie kujawsko-pomorskim przeprowadzana jest akcja doustnego szczepienia przeciw wściekliźnie lisów wolno żyjących. W związku z tym osoby wybierające się np. do lasu powinny zachować szczególne środki ostrożności i przestrzegać zaleceń wojewódzkiego lekarza weterynarii.

W okresie od 19 kwietnia do 3 maja 2013 roku na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego przeprowadzana jest akcja doustnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie, polegająca na zrzutach z samolotów przynęt. Przynęty ze szczepionką to zielono-brunatne kostki o wymiarach ok. 35 x 35 x 10 mm sporządzone z masy rybnej, zawierającej zatopione w środku plastikowe blistry ze szczepionką Będą wykładane na terenach niezabudowanych (lasy, pola, łąki, nieużytki), będących miejscami bytowania i żerowania lisów .

W celu skutecznego i bezpiecznego przeprowadzenia akcji prosi się ludność o dostosowanie się i przestrzeganie poniższych zaleceń i wskazówek.

- nie należy podnosić, dotykać i niszczyć napotkanych przynęt (przynęty dotykane przez ludzi nie są podejmowane przez lisy)

- nie należy wypuszczać swobodnie psów i kotów, a szczególnie nie należy wprowadzać tych zwierząt do lasów i na pola oraz nie organizować polowań z psami przez okres 3 tygodni od daty zrzucenia przynęt

- nie organizować wieloosobowych wycieczek do lasu, szczególnie dzieci i młodzieży, w trakcie przeprowadzania zrzutów przynęt oraz przez okres 3 tygodni od daty ich zakończenia

- zgłaszać służbom epidemiologicznym lub medycznym (sanepid, szpital zakaźny lub najbliższa przychodnia) wszystkie ewentualne przypadki kontaktu ludzi ze szczepionką, a w przypadku kontaktu bezpośredniego na otwarte rany, oczy, jamę ustną lub nos należy natychmiast przemyć miejsca eksponowane wodą z mydłem

- zgłaszać służbom weterynaryjnym wszystkie ewentualne przypadki kontaktu zwierząt domowych i gospodarskich z przynętami.

Należy pamiętać, że to właśnie lisy są głównymi nosicielami wścieklizny, dlatego tak ważne jest dokonywanie dwa razy do roku zrzutów szczepionek uodparniających przed tą chorobą.

poleć artykuł wersja do druku  





Copyright © 2007 by Logonet