Strona główna | Mapa strony | Kontakt
URZĄD GMINY
KONTAKT
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
INWESTYCJE I PROJEKTY
SAMORZĄDOWY INFORMATOR GMINY
BUDOWA NAPOWIETRZNEJ LINII 2x400 kV
OGŁOSZENIA
PRACOWNIA CERAMICZNA
KATALOG Z INFORMACJAMI
MAPA SERWISU
GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
GALERIA
ZDROWIE
KRUS - INFORMACJE DLA ROLNIKÓW
GMINNY OŚRODEK KULTURY I SPORTU
OŚWIATA
SPORT
TURYSTYKA
WYKOPALISKA W PNIU
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA
SZKOLENIA
POLICJA
Ustalanie przebiegu linii 400kv
TELEFONY ALARMOWE
GMINNE KOŁO EMERYTÓW,RENCISTÓW I INWALIDÓW
PODZIĘKOWANIA
BEZDOMNE ZWIERZĘTA
AKTUALNOŚCI Archiwum
- 2021
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013
- 2012
- 2011
- 2010
- 2009
- 2008
- 2007
ROZKŁAD JAZDY
PODNIESIENIE KOMPETENCJI CYFROWYCH MIESZKAŃCÓW GMINY
PROJEKT-CYBERNASTOLATEK
GOSPODARKA ODPADAMI
PUBLICZNY TRANSPORT ZBIOROWY – Linia Dębowiec – Wałdowo Królewskie
FUNDUSZ DRÓG SAMORZĄDOWYCH

  



30 stycznia 2013 r. w Ostromecku odbyły się uroczystości związane z odsłonięciem Pomnika Wolności w Ostromekcu po renowacji.

Uroczystość rozpoczęła się  mszą świętą o godzinie 11.oo . W kościele parafialnym zgromadzili się liczni goście, mieszkańcy oraz poczty sztandarowe OSP i Kombatantów.

Po mszy pod pomnikiem  odczytano historię, odśpiewano Hymn Polski oraz złożone zostały wieńce   i wiązanki kwiatów.

Potem wszyscy udali się do Zespołu Szkół w Ostromecku gdzie  odbyła się część artystyczna.  Prelekcja Pana Jerzego Świetlika oraz program przygotowany przez uczniów Zespołu Szkól w Ostromecku pod kierownictwem Pani Mirosławy Otlewskiej.

Mam nadzieje że wydarzenie to wpisze się w kartę historii Ostromecka i gminy.

FOTO GALERIA


ORGANIZATORZY

Urząd Gminy w Dąbrowie Chełmińskiej

Zespół Szkół w Ostromecku

GOKiS w Dąbrowie Chełmińskiej


Historia Pomnika Wolności
Pomnik postawiono dla upamiętnienia dziesiątej rocznicy odzyskania przez Ostromecko niepodległości po ponad stuletniej niewoli pod rządami pruskiego zaborcy. Inicjatorem powstania pomnika było miejscowe Koło Towarzystwa Powstańców i Wojaków. Do budowy włączył się właściciel Ostromecka – hrabia Joachim Alvensleben, zapewniając
materiały budowlane oraz opłacając pracę murarza. Postument postawił mieszkaniec Ostromecka, mistrz murarski Jan Guczalski. Odsłonięcie pomnika odbyło się 26 stycznia 1930 roku. W uroczystości obok mieszkańców uczestniczyło także wielu znamienitych gości. Odtąd corocznie przy pomniku odbywały się okolicznościowe uroczystości atriotyczne. Tak było do wybuchu II wojny światowej.
We wrześniu 1939 roku miejscowi Niemcy zawłaszczyli pomnik do własnych celów. Zniszczono wieńczącego pomnik orła, a na jego miejscu umieszczono kulę z dwiema błyskawicami – symbolem SS. Nowy napis na tablicy informował, że Ostromecko ponownie zostało wyzwolone 4 września 1939 roku. Tablica i odznaka SS miały świadczyć o tym, że Ostromecko przynależy do Niemiec. W noc sylwestrową 1939/1940 roku grupa młodych mieszkańców Ostromecka dokonała nieudanej próby zniszczenia znaku SS na pomniku. Na czele grupy stał Witold Mąka i to on próbował zrzucić z pomnika znienawidzony nazistowski symbol. Towarzyszyli mu Sławomir Bagniewski, Mieczysław Bykowski, Zygmunt Zawiasiński, Alfons Berger i Piotr Michalski. Za ten czyn zostali aresztowani i uwięzieni, początkowo w Dąbrowie Chełmińskiej, później w Toruniu. Bici i zastraszani nie przyznali się do winy. Po trzech miesiącach zostali zwolnieni.
W okresie powojennym zwieńczenie pomnika stanowiła przez wiele lat metalowa kula, później z orłem bez korony, a od 1997 roku z niewielkim orłem w koronie ofiarowanym przez Bogdana Biedronia. Marzeniem wielu mieszkańców było jednak przywrócenie pomnikowi pierwotnego wyglądu. Udało się to dopiero w 2012 roku. Urząd Gminy w Dąbrowie Chełmińskiej zlecił renowację pomnika bydgoskiej firmie. W listopadzie 2012 roku dokonano
generalnego remontu oraz wykonano rzeźbę nowego orła. Rzeźba została wykonana z bryły kamiennej z kamieniołomów wapiennych z okolic Pinczowa koło Kielc. Pierwotnie kamienna bryła ważyła około 400 kilogramów, rzeźba po obróbce waży około 100 kilogramów. Jej autorem jest Leszek Barowicz.
Opracowanie Jerzy Świetlik

poleć artykuł wersja do druku  





Copyright © 2007 by Logonet