Strona główna | Mapa strony | Kontakt
URZĄD GMINY
KONTAKT
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
INWESTYCJE I PROJEKTY
SAMORZĄDOWY INFORMATOR GMINY
BUDOWA NAPOWIETRZNEJ LINII 2x400 kV
OGŁOSZENIA
PRACOWNIA CERAMICZNA
KATALOG Z INFORMACJAMI
MAPA SERWISU
GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
GALERIA
ZDROWIE
KRUS - INFORMACJE DLA ROLNIKÓW
GMINNY OŚRODEK KULTURY I SPORTU
OŚWIATA
SPORT
TURYSTYKA
WYKOPALISKA W PNIU
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA
SZKOLENIA
POLICJA
Ustalanie przebiegu linii 400kv
TELEFONY ALARMOWE
GMINNE KOŁO EMERYTÓW,RENCISTÓW I INWALIDÓW
PODZIĘKOWANIA
BEZDOMNE ZWIERZĘTA
AKTUALNOŚCI Archiwum
- 2021
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013
- 2012
- 2011
- 2010
- 2009
- 2008
- 2007
ROZKŁAD JAZDY
PODNIESIENIE KOMPETENCJI CYFROWYCH MIESZKAŃCÓW GMINY
PROJEKT-CYBERNASTOLATEK
GOSPODARKA ODPADAMI
PUBLICZNY TRANSPORT ZBIOROWY – Linia Dębowiec – Wałdowo Królewskie
FUNDUSZ DRÓG SAMORZĄDOWYCH

 News

Po trzech latach dobiegł końca projekt „Przedszkolaki z naszej paki” realizowany w siedmiu gminach powiatu bydgoskiego. Ze środków unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego na sfinansowanie edukacji przedszkolnej trafiły prawie 3 miliony złotych.

Dzięki dotacji można było prowadzić dodatkowe, nieodpłatne zajęcia w już istniejących przedszkolach, stworzyć alternatywne formy wychowania przedszkolnego, wydłużyć czas opieki w części przedszkoli. Projektem objęto prawie 600 dzieci w wieku 3-6 lat i 500 rodziców. Przedszkolaki brały udział w zajęciach j. angielskiego, logopedycznych, spotkaniach z psychologiem i pedagogiem. Bardzo atrakcyjne były lekcje rytmiki i muzyki, plastyki, informatyki, zajęcia ekologiczne i nauka pływania.

Przed przystąpieniem do projektu gminy analizowały sytuację i doszły do wniosku, iż należy upowszechniać edukację przedszkolną. Po pierwsze, dzieci miały szansę rozwijania swoich zdolności i zainteresowań, po drugie – rodzice nabrali przekonania o potrzebie edukacji dzieci od najmłodszych lat. O tym, że założone cele udało się osiągnąć, świadczą badania ankietowe prowadzone wśród rodziców i nauczycieli biorących udział w projekcie. Wynika z nich niezbicie, że nastąpiło zwiększenie dostępu do edukacji przedszkolnej dzieci, poszerzyła się oferta edukacyjna przedszkoli, wzrosło zaangażowania rodziców w edukację przedszkolną swoich dzieci. Ponadto dzięki projektowi udało się zniwelować bariery w edukacji przedszkolnej w na wsi, podnieść u dzieci poczucie własnej wartości, wiarę we własne możliwości, zmniejszyć trudności we współdziałaniu i komunikowaniu się z rówieśnikami. Środki z projektu posłużyły również na wzbogacenie bazy dydaktycznej w przedszkolach poprzez zakup sprzętów i pomocy dydaktycznych.

Słowem projekt się sprawdził i przyniósł korzyści gminom, rodzicom, a przede wszystkim dzieciom. Był realizowany w Białych Błotach, Dąbrowie Chełmińskiej, Dobrczu, Nowej Wsi Wielkiej, Koronowie, Sicienku i Solcu Kujawskim. Gmina Solec Kujawski była liderem projektu.

poleć artykuł wersja do druku  





Copyright © 2007 by Logonet