Opisane pścieżki rowerowe powstały w ramach projektu:
„Budowa ścieżek rowerowych w powiecie bydgoskim warunkiem poprawy bezpieczeństwa w regionie”
Celem generalnym projektu było zwiększenie atrakcyjności społeczno - gospodarczej regionu, poprawa spójności wewnętrznej oraz rozwój infrastruktury technicznej, turystyczno – rekreacyjnej regionu.
Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Działanie 1.1 w wysokości 5 234 200,46 zł, co stanowiło ponad 58% wartości inwestycji. Powiat Bydgoski otrzymał również wsparcie od wszystkich gmin wchodzących jego skład w wysokości 25% kosztów budowy ścieżek na ich obszarze.
Gmina Koronowo
Na terenie gminy powstało prawie 10 km ścieżek, podzielonych na 4 odcinki:
- wzdłuż drogi powiatowej nr 1525 C od miejscowości Samociążek do miejscowości Koronowo, która połączy istniejącą ścieżkę rowerową w miejscowości Samociążek i dowiąże ją do projektowanej ścieżki rowerowej na ul. Alei Wolności w Koronowie.
- od Koronowa do Pieczysk - umiejscowiona wzdłuż ulicy Letniskowej
- wzdłuż drogi powiatowej 1522 C Wtelno-Gościeradz, w jej bezpośrednim zasięgu znajduje się dworek Leona Wyczółkowskiego w Gościeradzu.
- wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 244 od drogi krajowej nr 25 w miejscowości Tryszczyn do drogi powiatowej nr 1522C w miejscowości Wtelno.
Gmina Dobrcz
Na terenie gminy utworzono dwie ścieżki rowerowe.
Pierwsza trasa obejmuje odcinek wzdłuż drogi krajowej nr 56 od Kotomierza do drogi na Karolewo, który pozwoli na m.in. zapewnienie bezpiecznego dojazdu do Zespołu Szkół Agro-Ekonomicznych w Karolewie.
Drugi odcinek prowadzi wzdłuż drogi powiatowej nr 1268C w Wudzynie. Planowana inwestycja ma na celu zapewnienie bezpiecznego przejazdu wzdłuż drogi powiatowej nr 1268C.
Gmina Solec Kujawski
Zbudowane w ramach projektu ścieżki rowerowe prowadzą do ścisłego centrum Solca Kujawskiego, gdzie znajdują się obiekty instytucji publicznej, w tym m.in. Urząd Miasta i Gminy Solec Kujawski, zespoły szkół, przedszkole, szkoła muzyczna.
Budowa ścieżek na terenie Solca Kujawskiego od Parku Przemysłowego do Parku Miejskiego składa się z 5 odcinków, zlokalizowanych przy ulicach: Garbary, Powstańców, Średniej, Bojowników o Wolność i Demokrację, Wiejskiej i Leśnej.
W bezpośrednim sąsiedztwie jednego z odcinków zlokalizowane są obiekty sportowe wchodzące w skład Ośrodka Sportu i Rekreacji (hala sportowo-widowiskowa, stadion miejski, Park Wodny oraz część sportowo – rehabilitacyjna, kręgielnia i kawiarnia).
Główną atrakcją turystyczną zlokalizowaną w bezpośrednim otoczeniu projektu jest Park Jurajski zlokalizowany przy ul. Sportowej 1, która krzyżuje się z ul. Garbary, na której usytuowany jest jeden z odcinków ścieżki rowerowej.
Gmina Nowa Wieś Wielka
W bezpośrednim zasięgu oddziaływania projektu znajdują się placówki oświatowe zlokalizowane w Brzozie, w pobliżu której przebiegać będzie Odcinek Olimpin – Smolno.
Przez gminę Nowa Wieś Wielka przebiega kilka pieszych szlaków turystycznych ( w tym m.in.”Szlak „Pałucki", Szlak zielony z Bydgoszczy do miejscowości Chmielniki nad jeziorem Jezuickim). Przez gminę przebiega również jeden szlak rowerowy – „Świadkowie Historii”, który prowadzi przez miejsca upamiętniające tragiczne losy Polaków na terenie Puszczy Bydgoskiej. Nową formą edukacji przyrodniczo-leśnej jest ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza „Buczyna", która powstała w wyniku współpracy Nadleśnictwa Solec Kujawski i Gminy Nowa Wieś Wielka.
Gmina Dąbrowa Chełmińska
Na terenie Gminy Dąbrowa Chełmińska, której połowa obszaru znajduje należy do Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Wisły powstała ścieżka wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 551 od Ostromecka do Dąbrowy Chełmińskiej o długości ponad 7 kilometrów. W bezpośrednim otoczeniu ścieżki znajduje się zespół pałacowo-parkowy w Ostromecku oraz Zespół Szkół w Dąbrowie Chełmińskiej.
Gmina Białe Błota
Ścieżka rowerowa umiejscowiona od drogi wojewódzkiej nr 223 wzdłuż drogi powiatowej nr 1537C do Trzcińca znajduje się w bezpośrednim otoczeniu placówek oświatowych oraz obiektów sportowo – rekreacyjnych (w tym szkół, przedszkola, boisk sportowych). Ścieżka ta weszła w skład już istniejących sieci ścieżek rowerowych w gminie Białe Błota.
Gmina Sicienko
Do atrakcji turystycznych znajdujących się z zasięgu oddziaływania ścieżki, powstałej wzdłuż drogi powiatowej 1910C Wojnowo - Sicienko należy pochodzący z przełomu XIX i XX wieku kościół p.w. św. Andrzeja Boboli w Sicienku oraz zespół dworsko-pałacowy w Wojnowie. Planowany odcinek położony jest w pasie drogowym na terenie gminy Sicienko, po lewej stronie drogi powiatowej jadąc w kierunku centrum wsi.
Gmina Osielsko
Ścieżka rowerowa powstała tu wzdłuż drogi powiatowej nr 1504C od miejscowości Niemcz do Żołędowa. W miejscowościach usytuowanych na trasie planowanego odcinka znajdują się zabytkowe obiekty sakralne. Ponadto przez Osielsko, Żołędowo i Maksymilianowo przebiega czerwony szlak Klubu Turystów Pieszych „Talk”.
(źródło. www.powiat.bydgoski.pl)
|