Strona główna | Mapa strony | Kontakt
URZĄD GMINY
KONTAKT
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
INWESTYCJE I PROJEKTY
SAMORZĄDOWY INFORMATOR GMINY
BUDOWA NAPOWIETRZNEJ LINII 2x400 kV
OGŁOSZENIA
PRACOWNIA CERAMICZNA
KATALOG Z INFORMACJAMI
MAPA SERWISU
GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
GALERIA
ZDROWIE
KRUS - INFORMACJE DLA ROLNIKÓW
GMINNY OŚRODEK KULTURY I SPORTU
OŚWIATA
SPORT
TURYSTYKA
WYKOPALISKA W PNIU
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA
SZKOLENIA
POLICJA
Ustalanie przebiegu linii 400kv
TELEFONY ALARMOWE
GMINNE KOŁO EMERYTÓW,RENCISTÓW I INWALIDÓW
PODZIĘKOWANIA
BEZDOMNE ZWIERZĘTA
AKTUALNOŚCI Archiwum
- 2021
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013
- 2012
- 2011
- 2010
- 2009
- 2008
- 2007
ROZKŁAD JAZDY
PODNIESIENIE KOMPETENCJI CYFROWYCH MIESZKAŃCÓW GMINY
PROJEKT-CYBERNASTOLATEK
GOSPODARKA ODPADAMI
PUBLICZNY TRANSPORT ZBIOROWY – Linia Dębowiec – Wałdowo Królewskie
FUNDUSZ DRÓG SAMORZĄDOWYCH

Nowe rośliny miododajne w Dąbrowie Chełmińskiej

        W dniu 17.10.2019 r. w parku zostały wykonane nowe nasadzenia roślin miododajnych a w ubiegłym tygodniu rośliny zostały oznaczone tabliczkami gatunkowymi oraz zbudowano okazały i estetyczny hotel dla owadów. Ogród przyjazny pszczołom służyć będzie nauczycielom, dzieciom i młodzieży do zajęć przyrodniczych, jako miejsce bezpośrednich obserwacji i badań roślin i owadów zapylających w ich naturalnym środowisku a mieszkańcom jako miejsce relaksu i wypoczynku.

        Stawiamy na cele integracyjne, wspólne działanie, rozwijanie zainteresowań przyrodniczych i radość tworzenia. Udział uczniów, rodziców i nauczycieli w planowanych działaniach ma charakter edukacyjny i wychowawczy, integrujący miejscową społeczność.  Zarówno projekt „Rośliny miododajne w Dąbrowie Chełmińskiej”, jak i poprzednio zrealizowane przedsięwzięcia integracyjno- edukacyjne przyczynią się nie tylko do pogłębienia świadomości środowiskowej mieszkańców Gminy, ale również będą powodem do popularyzacji ziemi chełmińskiej jako kolebki bartnictwa i pszczelarstwa w Polsce.

          Gmina Dąbrowa Chełmińska od kilku lat, we współpracy z WFOŚiGW w Toruniu i firmą Małgorzata Marolewska Podróżniczek i Edukacja, realizuje politykę proekologiczną ze szczególnym uwzględnieniem ochrony owadów zapylających. Ten rodzaj działalności jest powodowany niepokojącymi danymi dotyczącymi stanu populacji pszczół,  a wpływ na zainteresowanie tą tematyką mają także uwarunkowania historyczne - ziemia chełmińska to początki polskiego bartnictwa. Na tym właśnie terenie, pod panowaniem krzyżackim od ok. 1233 r.  działalność pszczelarską regulowało prawo bartne.

            Ogromnym zagrożeniem dla środowiska przyrodniczego są ginące owady, w tym pszczoły. Jedną z form pomocy pszczołom jest sadzenie roślin miododajnych. Kształtowanie nowego, a raczej powrót do starego spojrzenia na projektowanie ogrodu, bogatego w różnorodne rośliny kwitnące, przyciągające uwagę kolorami i upajające zapachami, to jeden z istotnych celów realizacji naszego projektu.

          Mamy duże doświadczenie w szerzeniu wiedzy nt. pszczół i zagrożeń związanych z dalszym ich istnieniem. Nasi młodzi mieszkańcy zapoznali się już nie tylko z życiem tych pożytecznych owadów, ale również poznali produkty pszczele. Nie obcy również jest im temat związany z innymi owadami pożytecznymi. Na warsztatach organizowanych w ramach projektów ,,Z pszczołami za pan brat” (2018 r.) ,,W świecie pszczół” (2019 r), budowali proste domki dla zapylaczy. Tworząc ścieżkę roślin miododajnych na terenie wiejskiego parku, będą mogli wykorzystać swą wiedzę i w praktyce czynnie pomagać pszczołom przetrwać, gdyż jedną z przyczyn spadku liczebności tych owadów jest brak pożywienia. Ogród przyjazny pszczołom to miejsce, w którym owady te znajdą pokarm od wczesnej wiosny do jesieni. Nasadzenia roślin, kwitnących w tym okresie, zapewnią im tak potrzebne pożytki.

      Przedsięwzięcie pn. ,,Ścieżka roślin miododajnych w Dąbrowie Chełmińskiej” to kontynuacja rozpoczętej 3 lata temu działalności odbywającej się przy współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu i miejscowymi szkołami.            W ramach tej współpracy Gmina Dąbrowa Chełmińska zrealizowała w latach 2017 – 2019 pięć projektów edukacyjnych: ,,Kraina miodem płynąca” (budowa ścieżki pszczelarskiej na terenie szkoły),  ,,Szlakiem pomników przyrody w Ostromecku. Gra terenowa” , ,,Z pszczołami za pan brat” (2018) i ,,W świecie pszczół” (2019)- zajęcia pszczelarskie dla dzieci ze szkół w Dąbrowie Chełmińskiej, Ostromecku i Czarżu a także projekt ,,Rośliny miododajne w Dąbrowie Chełmińskiej”.

  FOTO GALERIA - kliknij, aby zobaczyć

poleć artykuł wersja do druku  





Copyright © 2007 by Logonet