Strona główna | Mapa strony | Kontakt
URZĄD GMINY
KONTAKT
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
INWESTYCJE I PROJEKTY
SAMORZĄDOWY INFORMATOR GMINY
BUDOWA NAPOWIETRZNEJ LINII 2x400 kV
OGŁOSZENIA
PRACOWNIA CERAMICZNA
KATALOG Z INFORMACJAMI
MAPA SERWISU
GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
GALERIA
ZDROWIE
KRUS - INFORMACJE DLA ROLNIKÓW
GMINNY OŚRODEK KULTURY I SPORTU
OŚWIATA
SPORT
TURYSTYKA
WYKOPALISKA W PNIU
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA
SZKOLENIA
POLICJA
Ustalanie przebiegu linii 400kv
TELEFONY ALARMOWE
GMINNE KOŁO EMERYTÓW,RENCISTÓW I INWALIDÓW
PODZIĘKOWANIA
BEZDOMNE ZWIERZĘTA
AKTUALNOŚCI Archiwum
- 2021
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013
- 2012
- 2011
- 2010
- 2009
- 2008
- 2007
ROZKŁAD JAZDY
PODNIESIENIE KOMPETENCJI CYFROWYCH MIESZKAŃCÓW GMINY
PROJEKT-CYBERNASTOLATEK
GOSPODARKA ODPADAMI
PUBLICZNY TRANSPORT ZBIOROWY – Linia Dębowiec – Wałdowo Królewskie
FUNDUSZ DRÓG SAMORZĄDOWYCH

Minister rolnictwa podpisał rozporządzenie uchylające nakaz trzymania drobiu w budynkach. Po spełnieniu kilku warunków, ptaki mogą już dziś wrócić na wybiegi.

Warunki, które trzeba spełnić

Najnowsze rozporządzenie zakłada utrzymanie ogólnych środków bioasekuracji, które uznają, że zagrożenie nie ustąpiło całkowicie, o czym hodowcy muszą pamiętać. Przede wszystkim drób powinien mieć ograniczony kontakt z dzikim ptactwem – wcześniejsze zamknięcie w budynku było ostatecznością, którą teraz ma zastąpić przestrzeganie różnych zasad. Do tych należy zakaz dostępu drobiu do otwartych zbiorników wodnych, do których dostęp mają dzikie ptaki, potencjalne źródło choroby. Proponowanym rozwiązaniem jest utrzymywanie drobiu w takim miejscu w gospodarstwie, gdzie przebywają ludzie – naturalny „odstraszacz” dzikich ptaków. Rolnicy mają też do wyboru elektroniczne, ultradźwiękowe urządzenia odstraszające. Oczywistym środkiem ochronnym są też siatki, które niemalże do minimum ograniczą kontakty między zwierzętami z gospodarstwa i z zewnątrz.

Ostrożność przede wszystkim

 Karmienie i pojenie drobiu powinno odbywać się taki sposób, by pasza nie miała żadnego kontaktu z dzikimi ptakami lub z ich odchodami. To samo dotyczy ściółki – powinna być całkowicie zabezpieczona. Tam, gdzie nie stosuje się wybiegu, przy wejściach konieczne są maty dezynfekcyjne i pozostałe środki ostrożności, w tym odzież i obuwie ochronne. Gdyby pojawiło się zagrożenie wystąpienia choroby, powiatowy lekarz weterynarii z danego terenu ma prawo wprowadzić odpowiednie środki zabezpieczające, takie jak zakaz wystaw, targów i pokazów. Powiatowy i wojewódzki lekarz weterynarii ma także kompetencje, by na nowo przywrócić zakaz wypuszczania drobiu na zewnątrz.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 4 kwietnia 2017 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków

poleć artykuł wersja do druku  





Copyright © 2007 by Logonet