Strona główna | Mapa strony | Kontakt
URZĄD GMINY
KONTAKT
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
INWESTYCJE I PROJEKTY
SAMORZĄDOWY INFORMATOR GMINY
BUDOWA NAPOWIETRZNEJ LINII 2x400 kV
OGŁOSZENIA
PRACOWNIA CERAMICZNA
KATALOG Z INFORMACJAMI
MAPA SERWISU
GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
GALERIA
ZDROWIE
KRUS - INFORMACJE DLA ROLNIKÓW
GMINNY OŚRODEK KULTURY I SPORTU
OŚWIATA
SPORT
TURYSTYKA
WYKOPALISKA W PNIU
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA
SZKOLENIA
POLICJA
Ustalanie przebiegu linii 400kv
TELEFONY ALARMOWE
GMINNE KOŁO EMERYTÓW,RENCISTÓW I INWALIDÓW
PODZIĘKOWANIA
BEZDOMNE ZWIERZĘTA
AKTUALNOŚCI Archiwum
- 2021
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013
- 2012
- 2011
- 2010
- 2009
- 2008
- 2007
ROZKŁAD JAZDY
PODNIESIENIE KOMPETENCJI CYFROWYCH MIESZKAŃCÓW GMINY
PROJEKT-CYBERNASTOLATEK
GOSPODARKA ODPADAMI
PUBLICZNY TRANSPORT ZBIOROWY – Linia Dębowiec – Wałdowo Królewskie
FUNDUSZ DRÓG SAMORZĄDOWYCH

15 listopada społeczność Zespołu Szkól w Dąbrowie Chełmińskiej obchodziła wielką uroczystość – nadania placówce imienia Celestyna Kamińskiego. Wydarzenie było o tyle ważne, iż było to pierwsze nadanie imienia szkole znajdującej się na terenie gminy.

    Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą podczas której ksiądz proboszcz Tadeusz Myszk dokonał poświęcenia sztandaru. Następnie wszyscy zaproszenie goście, nauczyciele oraz uczniowie udali się do szkoły, by uczestniczyć w oficjalnym  nadaniu imienia.

      Dyrektor Elżbieta Galant  przedstawiła sylwetkę patrona szkoły – Celestyna Kamińskiego, który w dwudziestoleciu międzywojennym pełnił funkcję pierwszego polskiego nauczyciela i kierownika szkoły w Dąbrowie. Fundatorzy sztandaru – przedstawiciele Spółdzielni Kółek Rolniczych- przekazali ów symbol  szkoły na ręce dyrektor. Uczniowie złożyli ślubowanie na nowy sztandar.

        Niestety, z powodów zdrowotnych nie przybyła na uroczystość Zofia Kamińska – córka patrona. Do wszystkich obecnych skierowała wzruszający list, który został odczytany przez osoby prowadzące uroczystość.

           Głos zabrali także zaproszeni goście: wójt Zbigniew Łuczak oraz przewodniczący rady gminy Józef Hentrich, który odczytał uchwałę o nadaniu szkole imienia i przekazał ten dokument dyrektor Galant. Wystąpił też Stanisław Buś, dyrektor Zespołu Szkół w Ostromecku i jednocześnie przewodniczący rady powiatu bydgoskiego, a także przedstawiciel kuratorium oświaty – Violetta Taborowska.

            Dopełnieniem uroczystości był program artystyczny  przygotowany przez młodzież  i uczące w szkole polonistki, ze wspaniałą oprawą  muzyczną pod kierownictwem Małgorzaty Pieniak-Lewondowskiej. Przybliżono w nim momenty związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości , a także jej sytuację w latach międzywojennych. Na tym tle została przestawiona sylwetka patrona szkoły – nauczyciela, żołnierza, a przede wszystkim patrioty godnego upamiętnienia, który zginął rozstrzelany przez hitlerowców jesienią 1939r.

             Wspaniałą niespodziankę stanowiła wyrecytowanie wiersza przez Bronisławę Szarek, była uczennicę celestyna Kamińskiego.

Uwieńczeniem uroczystości było odsłonięcie tablicy i wpisy gości do Księgi Pamiątkowej.

           Po oficjalnym nadaniu imienia, nadszedł czas na poczęstunek, wymianę wrażeń i ostudzenie emocji. Goście, pracownicy szkoły i uczniowie mieli szansę na spokojną rozmowę i skosztowanie wspaniałych wypieków.

 

Opracowały:
Alreta Rewińska-Łanoch, Elżbieta Nowak, Justyna Wamka, Agnieszka Maciorowska

poleć artykuł wersja do druku  





Copyright © 2007 by Logonet