18 czerwca br. odbyła się uroczystość z okazji jubileuszu 70 –lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Czarżu. Imprezę zorganizowano w Sali OSP w Czarżu, gdzie zaprezentowano dorobek działalności KGW z Czarża oraz bogaty program artystyczny i kulinarny.
Historia KGW Czarże
Po okresie okupacji w 1946 roku powstaje w Czarżu organizacja, której inicjatorką była Pelagia Talkowska. To ona wraz z Pelagią Zakrzewską, Łucją Bulińską i Agatą Szmuc utworzyły Koło Gospodyń Wiejskich.
70-letniej historii KGW Czarże nie można zapomnieć o nazwiskach Przewodniczących Koła od których inicjatywy i zaangażowania tak wiele zależało. W kolejności od 1946 roku były to Panie:
- Pelagia Talkowska,
- Kazimiera Laskowska,
- Cecylia Szpotańska,
- Weronika Podlasińska,
- Aniela Błaszkiewicz,
- Krystyna Kopińska,
- Marianna Bielińska
- obecna Bożena Trzcińska.
Koło Gospodyń Wiejskich w Czarżu współpracuje z innymi organizacjami, przede wszystkim Ochotniczą Strażą Pożarną, Radą Sołecką, Zespołem Szkół, Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu oraz z kościołem.
Koło organizuje oraz współorganizuje różnego rodzaju imprezy tj. zabawy karnawałowe i wieczorki andrzejkowe, spotkania z okazji Dnia Kobiet, Dnia Matki, Dnia Seniora, Sołtysiadę, Dożynki, spotkania wigilijne oraz Noc Świętojańska.
KGW Czarże bierze udział w różnego rodzaju festynach, aby promować naszą gminę i jednocześnie potrawy regionalne przygotowywane przez nasze panie. Koło organizuje również różne wycieczki krajowe.
Od 4 lat działa zespół folklorystyczny pod nazwą ,,Nadwiślanki’’, który bierze udział w przeglądach zespołów folklorystycznych.
Do innych form działalności warto zaliczyć coroczną obsługę kulinarną pielgrzymek z Fordonu do Chełmna w dniu 1 lipca.
Koło Gospodyń Wiejskich w Czarżu zajmuje się także robieniem wieńców dożynkowych. Wieńce te cieszą się uznaniem nie tylko na terenie gminy Dąbrowa Chełmińska.
Koło bierze udział w konkursach organizowanych przez GOKIS w Dąbrowie Chełmińskiej na najładniejsze nakrycie stołów wigilijnego i wielkanocnego.
FOTO GALERIA- kliknij
|
|