Strona główna | Mapa strony | Kontakt
URZĄD GMINY
KONTAKT
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
INWESTYCJE I PROJEKTY
SAMORZĄDOWY INFORMATOR GMINY
BUDOWA NAPOWIETRZNEJ LINII 2x400 kV
OGŁOSZENIA
PRACOWNIA CERAMICZNA
KATALOG Z INFORMACJAMI
MAPA SERWISU
GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
GALERIA
ZDROWIE
KRUS - INFORMACJE DLA ROLNIKÓW
GMINNY OŚRODEK KULTURY I SPORTU
OŚWIATA
SPORT
TURYSTYKA
WYKOPALISKA W PNIU
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA
SZKOLENIA
POLICJA
Ustalanie przebiegu linii 400kv
TELEFONY ALARMOWE
GMINNE KOŁO EMERYTÓW,RENCISTÓW I INWALIDÓW
PODZIĘKOWANIA
BEZDOMNE ZWIERZĘTA
AKTUALNOŚCI Archiwum
- 2021
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013
- 2012
- 2011
- 2010
- 2009
- 2008
- 2007
ROZKŁAD JAZDY
PODNIESIENIE KOMPETENCJI CYFROWYCH MIESZKAŃCÓW GMINY
PROJEKT-CYBERNASTOLATEK
GOSPODARKA ODPADAMI
PUBLICZNY TRANSPORT ZBIOROWY – Linia Dębowiec – Wałdowo Królewskie
FUNDUSZ DRÓG SAMORZĄDOWYCH

Tradycja, kultura, tożsamość?…

Bogactwem wsi, poza ziemią i ludźmi są przede wszystkim kultura i tradycje. Wartości, które kształtowały się przez stulecia. Losy naszego kraju spowodowały, że wiele wartości tego dziedzictwa, zwłaszcza kulturowego utraciliśmy. Tradycje natomiast przekazywane z pokolenia na pokolenie pozostawały. Jednak rozwój cywilizacyjny, szczególnie techniczny wyparł wiele praktykowanych czynności i zwyczajów. Obecnie jednak społeczności lokalne odzyskują swoją tożsamość. Zbierają legendy, przepisy kulinarne, odtwarzają stare umiejętności, zwyczaje i obrzędy, przypominają lokalną historię, zaczyna się używać gwary. Nikt nie ma wątpliwości, że tradycja może być jednym z istotnych elementów aktywności lokalnej, a twórczo przekształcana spotyka się z szeroką akceptacją odbiorców zarówno „z własnego podwórka” jak również z kraju i zagranicy.

 Przenosząc się na „swoją” ziemię…

Liderki Gminy Dąbrowa Chełmińska postanowiły zaprosić mieszkańców Gminy Dąbrowa Chełmińska w podróż z lokalnymi tradycjami. Wczytując się w historie tradycyjnych wyrobów, przetworów i produktów lokalnych został stworzony scenariusz.

Przygotowania pochłaniały wiele czasu. Z dnia na dzień projekt przybierał wyraźniejszy kształt. Z dnia na dzień przybywało również coraz więcej osób, zaangażowanych w aranżację przedsięwzięcia.

 Wybiła godzina...

Wietrzny poranek 14 listopada nie wróżył słonecznej aury, a jednak tego dnia z nieba nie spadła ani jedna kropla deszczu.

„Spotkania z tradycją łączą pokolenia” przyciągnęły zwiedzających, nie tylko z terenu Gminy Dąbrowa Chełmińska. Mieli oni okazję obejrzeć pokaz wikliniarstwa, wyrobu masła, smażenia powideł, darcia pierza, szatkowania i kiszenia kapusty, mogli rozsmakować się swojskim chlebem, parzuchą i bigosem, wysłuchując ludowych przyśpiewek. Każde ze stanowisk poparte było historią, którą przedstawiała przewodnik.

Jakie wywarło to wrażenia?

Można zacytować nauczycielkę/opiekunkę grupy uczniów Zespołu Szkół w Ostromecku: „Wszystkie pokazy były szczegółowo omawiane i wzbudzały zainteresowanie młodzieży, zaowocowały bogatą wiedzą, którą popisali się uczestnicy podczas konkursu kończącego spotkanie. Były zatem nagrody, degustacja potraw w atmosferze pięknych przyśpiewek i mimo zimnego wiatru atmosfera była niezwykle ciepła. Spotkanie wniosło wiele bogatych wartości edukacyjnych. Wróciliśmy ponownie do swoich korzeni ,tradycji i historii.”

Prezentując niesamowitą lekcję historii lokalnych tradycji, ktoś ze zwiedzających zadał pytanie: „czy jest coś ważniejszego, co możemy przekazać przyszłym pokoleniom, niż to co dzisiaj prezentujecie?”

Takie spojrzenie utwierdza nas w przekonaniu o trafności podjętego zadania. Kultywowanie naszych ludowych zwyczajów to nasz obowiązek zwłaszcza dzisiaj, gdy większość biegnie szybko do nowoczesności.

     
                                                                                                                                           A. Kubas-Fałczyk





 KISZENIE KAPUSTY




POKAZ WIKLINIARSTWA




POKAZ WYROBU MASŁA














poleć artykuł wersja do druku  





Copyright © 2007 by Logonet