Trochę historii
Wjeżdżając do Ostromecka od strony Bydgoszczy po lewej stronie dostrzegamy bramę prowadzącą do Zespołu Pałacowo-Parkowego. Zaraz za nią znajduje się pierwsza z zabytkowych budowli. Jest to większy z pałaców, wybudowany w latach 1832-1848 przez ówczesnego właściciela majątku Jakuba Martina Schoenborna. Budowę dzieła zakończył jego syn Gottlieb. Piękną rezydencję w stylu klasycystycznym prawdopodobnie zaprojektował znany berliński architekt Karol Fryderyk Schinkl. Pod koniec XIX wieku klasycystyczny pałac powiększył się za sprawą kolejnego właściciela hrabiego Albrechta von Alvensleben o dwupiętrowy budynek w stylu neobarokowym. W latach 1905 - 1912 dobudowano salę balową i tarasy ogrodowe, które zaprojektował poznański architekt Henryk Spier. W tej postaci chociaż, nie bez zniszczeń budynek przetrwał do dziś. W głębi parku na wiślanej skarpie znajduje się starszy z pałaców, nieco mniejszy ale równie okazały, z którego okien rozpościera się wspaniały widok na Wisłę. Rokokowa budowla powstała za sprawą Bogdana Teodora Mostowskiego herbu Dołęga, kasztelana płockiego, który skromny szlachecki dwór, należący wcześniej wraz z całym majątkiem do szlachty chełmińskiej - Dropowskich, przebudował w dwukondygnacyjny budynek z modnym ówcześnie ogrodem, przyozdobionym sadzawkami i fontannami. Rozbudowę kontynuował syn Mostowskiego Paweł Michał, późniejszy wojewoda pomorski. Przekształcił on pałac w prawdziwie wielkopańską siedzibę w stylu warszawskiego rokoka. Niestety z powodu dużego zadłużenia dobra ostromeckie wraz z pałacem przeszły w ręce niemieckie, a Mostowski uwikłany w działalność polityczną opuścił kraj. W rękach niemieckich majątek pozostał do roku 1945. Po wojnie klasycystyczny pałac z przyległym parkiem stał się siedzibą ośrodka dla dzieci niesłyszących.
Współczesność
Obecnie zabytkowy dwór Mostowskich jest własnością Filharmonii Pomorskiej, zaś neoklasycystyczny pałac wraz z całym parkiem należy do Gminy Bydgoszcz, w imieniu której obiektem zarządza Miejski Ośrodek Kultury, starając się stworzyć mieszkańcom Bydgoszczy i okolic podmiejskie centrum kulturalne. W okresie wiosenno - letnim w parku odbywają się imprezy plenerowe: koncerty muzyki poważnej i rozrywkowej, warsztaty, konkursy i działania plastyczne, plenerowe spotkania z poezją, imprezy rekreacyjno- sportowe. Na tarasie budynku podczas weekendów czynna jest letnia kawiarenka. Jesienią i zimą przestronne wnętrza pałacu stwarzają doskonałą okazję do organizowania aukcji dzieł sztuki, recitali muzycznych, okolicznościowych bali a także prelekcji z dziedziny historii i archeologii oraz pokrewnych dziedzin nauki. Aktualnie w pałacu prowadzone są prace remontowe.
Ostromecki park
Okazała roślinność jest obiektem zachwytów zwiedzających Zespół Pałacowo- Parkowy. Piękne stuletnie dęby, sąsiadują tu z rozłożystymi kasztanowcami, modrzewiami, lipami, grabami, klonami i białymi topolami. Bogate zadrzewienie występuje w atrakcyjnych kompozycjach z krzewami. Co prawda wiele drzew posadzonych przez dawnych właścicieli majątku już nie istnieje, nie mniej około trzydziestu, dziś już przeszło stuletnich, oznaczonych jest jako pomniki przyrody. Przechadzając się po parku natrafić możemy na neoromański rodzinny grobowiec Alvenslebenów, pobudowany w latach 1878-1887. Przy bramie widnieje mozaikowa posadzka pozostałość po istniejącej tu kiedyś kaplicy. *
* (na podstawie wiadomości umieszczonej na stronie internetowej Miejskiego ÓSrodka Kultury w Bydgoszczy )
|