W tym roku odbyła się trzecia edycja akcji Narodowe Czytanie, zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
Gminna Biblioteka Publiczno-Szkolna, we współpracy z Zespołem Szkół im. Celestyna Kamińskiego w Dąbrowie Chełmińskiej, Zespołem Szkół w Ostromecku i Zespołem Szkół
w Czarżu, zorganizowała Narodowe Czytanie w ogródku Biblioteki.
W przemiłej atmosferze i miłym towarzystwie niepostrzeżenie minęły ponad dwie godziny. Była to kolejna wspaniała "uczta literacka".
Tegoroczne „Narodowe Czytanie” poprowadziła Danuta Wędrowska - kierownik Biblioteki. Rozpoczęła od podziękowania wszystkim, którzy uczestniczyli w poprzedniej edycji w 2013 r. i przedstawienie wszystkich odważnych i chętnych do publicznego czytania. Danuta Wędrowska przeczytała list z Kancelarii Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, skierowany do Wójta Gminy Radosława Ciechackiego, z prośbą
o włączenie się do akcji również w 2014 r. Następnie, Beata Adamiec z Filii GBP-Sz
w Ostromecku, przybliżyła uczestnikom życie i twórczość Henryka Sienkiewicza.
Trylogię Sienkiewicza czytali nie tylko zaproszeni goście ale również osoby, które przyszły tylko posłuchać, były to osoby z różnych miejscowości w gminie.
"Ogniem i mieczem" czytali:
Sekretarz Urzędu Gminy Krystyna Kalinowska, Janina Has z Zespołu Szkół w Czarżu, Dorota Ratajczak – dyr. Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Dąbrowie Chełmińskiej
i Hanna German z Zespołu Szkół w Ostromecku.
"Potop" czytali:
Stanisław Buś – dyr. Zespołu Szkół w Ostromecku, Joanna Sprycha
z Zespołu Szkół w Czarżu, Marek Krzywdziński z Zespołu Szkół im. Celestyna Kamińskiego w Dąbrowie Chełmińskiej, Maria Skiba mieszkanka Dąbrowy Chełmińskiej, Anna Kosińska mieszkanka Gzina.
"Pana Wołodyjowskiego" czytali:
Danuta Węgierska z Zespołu Szkół w Ostromecku, Wiesława Wójcik i Anna Krzywdzińska mieszkanki Dąbrowy Chełmińskiej, Areta Rewińska-Łanoch, Agnieszka Maciorowska, Jolanta Romanowska - z-ca dyr. z Zespołu Szkół im. Celestyna Kamińskiego w Dąbrowie Chełmińskiej i Agnieszka Podraza z Zespołu Szkół w Czarżu. Genowefa Lis-Nowakowska z Zespołu Szkół im. Celestyna Kamińskiego w Dąbrowie Chełmińskiej zakończyła czytanie słowami kończącymi "Trylogię":
"Na tym kończy się ten szereg książek pisanych w ciągu kilku lat i w niemałym trudzie - dla pokrzepienia serc".
Wszyscy czytający, starali się ukazać piękno i kunszt utworów. Ich interpretacje nagradzane były gromki oklaskami. Dzięki nagłośnieniu utwory Henryka Sienkiewicza czytane przez „odważnych”, było słychać w oddali, wielu mieszkańców zatrzymywało się, by posłuchać utworów tego wybitnego pisarza.
Osoby, które przyniosły swoją książkę miały możliwość uzyskania pamiątkowej pieczęci otrzymanej z Kancelarii Prezydenta.
Organizatorzy: Wójt Gminy Radosław Ciechacki i Kierownik Gminnej Biblioteki Publiczno-Szkolnej Danuta Wędrowska, dziękują wszystkim uczestnikom za aktywny udział w „Narodowym czytaniu 2014”.



|