Strona główna | Mapa strony | Kontakt
URZĄD GMINY
KONTAKT
INWESTYCJE I PROJEKTY
SAMORZĄDOWY INFORMATOR GMINY
BUDOWA NAPOWIETRZNEJ LINII 2x400 kV
OGŁOSZENIA
PRACOWNIA CERAMICZNA
KATALOG Z INFORMACJAMI
MAPA SERWISU
BIBLIOTEKA PUBLICZNO-SZKOLNA
Zasłużony dla Kultury Polskiej
Nagroda dla GBPSz
Bajka mojej mamy
Harry Poter dla bibliotek
Dzieci z Bullerbyn w Ostromecku
Spotkanie z Trojanowskim
Urodziny misia
Dotacja dla biblioteki
Przedszkolaki w bibliotece
Dzień Bibliotekarza
Dzień Misia
Dyskusyjne Kluby Książki
Spotkanie wielbicieli Harry’ego Pottera
Wychowanie przez czytanie
Niesforne Miziołki w Dąbrowie Chełmińskiej
Integracja dzieci słyszących i niesłyszących
Strażak w bibliotece
Czytanie w pałacowych komnatach
Parada wyobraźni
Spotkanie w przychodni.
„Jak Wojtek został strażakiem”
Ogólnopolskie urodziny książkowego misia.
Dotacja wzbogaciła księgozbiory placówek biblitecznych.
Spotkanie autorskie z Dorotą Suwalską.
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci.
Autor „savoir-vivru dla dzieci” gościł w bibliotece
PROGRAM ROZWOJU BIBLIOTEK
Konferencja edukacyjna 'Mądre wychowanie'
„INTERNET OKNEM NA ŚWIAT”
Partnerstwo na rzecz rozwoju biblioteki
Danuta Wędrowska Koordynatorem Roku 2010
GALERIA
ZDROWIE
KRUS - INFORMACJE DLA ROLNIKÓW
GMINNY OŚRODEK KULTURY I SPORTU
OŚWIATA
SPORT
TURYSTYKA
WYKOPALISKA W PNIU
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA
SZKOLENIA
Ustalanie przebiegu linii 400kv
POLICJA
TELEFONY ALARMOWE
GMINNE KOŁO EMERYTÓW,RENCISTÓW I INWALIDÓW
PODZIĘKOWANIA
ADOPCJA ZWIERZĄT
PRACA
ROZKŁAD JAZDY

 
                                    
                                  W ramach Ogólnopolskiej kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, z okazji Ogólnopolskich Urodzin Książkowego Misia, Gminna Biblioteka Publiczno-Szkolna w Dąbrowie Chełmińskiej zorganizowała wycieczkę dla dzieci z terenu całej gminy. Tym razem był to wyjazd do żywego Muzeum Piernika w Toruniu, który odbył się w dniu 13 października 2007 r.
W tym roku obchodziliśmy urodziny wszystkich książkowych misiów, postanowiliśmy świętować urodziny sympatycznych niedźwiadków znanych z literatury w nieco inny sposób aniżeli w latach ubiegłych. Dużo wcześniej dzieci wypożyczały z bibliotek książeczki o misiach. Zapoznawały się z ich przygodami, poznawały nowe postacie. Oczywiście najchętniej czytały „Kubusia Puchatka”, „Chatkę Puchatka”, „Przygody i wędrówki Misia Uszatka”, „Przygody misia Paddingtona” oraz wiele innych. Dzieci postanowiły, że podczas wizyty w Muzeum Piernika upieką piernikowe prezenty dla swojego ulubionego książkowego misia.
W piękne, słoneczne, choć chłodne sobotnie przedpołudnie wyruszyliśmy autokarem do Torunia.
Autobus wypełniony do ostatniego miejsca rozbrzmiewał gwarem i śmiechem dzieci. Gdy dotarliśmy do muzeum wszyscy byliśmy zachwyceni magicznym miejscem pachnącym piernikami. Ponieważ muzeum mieści się w zabytkowej kamienicy na toruńskiej Starówce, z ciekawością przyglądaliśmy się szesnastowiecznym ścianom wspartym grubymi, drewnianymi belkami.
Dzieci i opiekunowie zostali powitani przez Wiedźmę Korzenną, która zapoznała nas z krótką historią tego miejsca. Następnie odbył się pokaz wypieku pierników. Dzieci zgromadziły się wokół wielkich stołów, przy których mistrz piernikarski Bartłomiej opowiadał o tradycjach związanych z toruńskimi piernikami.
Wielką frajdę sprawiło dzieciom to, że mogły współuczestniczyć w pieczeniu. Dookoła roznosił się wspaniały aromat przypraw korzennych a dzieci same przesiewały mąkę, ubijały w moździerzu korzenie imbiru, goździki, pieprz. Każdy chętnie chciał spróbować przysmaku wszystkich misiów, czyli miodu, ale niestety potrzebny on był do wypieku pierników i pilnie strzegła go Wiedźma Korzenna.
Dzieci własnoręcznie wygniatały ciasto, wkładały je do ozdobnych form, które wędrowały do zabytkowego pieca. Wszystkie zgodnie stwierdziły, że upieczone pierniki będą prezentami dla książkowych misiów.
Po terminowaniu u mistrza Bartłomieja dzieci złożyły uroczystą przysięgę i nabyły historyczne uprawnienia piernikarskie. Podczas gdy nasze pierniki piekły się, mieliśmy okazję dokładnie przyjrzeć się miejscu, w którym gościliśmy. Dzieci z ciekawością oglądały starodawne naczynia ( misy, dzbany, moździerze, wielkie drewniane łyżki), przyprawy wiszące na ścianach, zabytkowe biurko z kałamarzem i gęsim piórem. Zainteresowaniem cieszył się także kramik z pamiątkami i przepysznymi pierniczkami. Na pamiątkę wizyty w żywym Muzeum Piernika i terminowania u mistrza Bartłomieja otrzymaliśmy List Wyuczony (dyplom) potwierdzający nabycie uprawnień piernikarskich oraz własnoręcznie upieczone pierniki zadedykowane książkowym misiom. Wiedźma Korzenna poczęstowała wszystkie dzieci pysznymi piernikami.
Pobyt w historycznym Toruniu nie mógł obyć się bez zwiedzania Starówki. Wycieczkę po mieście rozpoczęliśmy od Krzywej Wieży, gdzie dzieci stając przy jej murach sprawdzały prawdziwość legendy. Następnie zobaczyliśmy zabytkowy tramwaj, przepiękny ratusz, pomnik Mikołaja Kopernika i fontannę z flisakiem. Dzieci były zachwycone urokiem toruńskiej Starówki i z zainteresowaniem słuchały legend o Toruniu i toruńskich piernikach.
 Spacerkiem przeszliśmy ulicą Szeroką do teatru dziecięcego „Baj Pomorski” przy ulicy Piernikarskiej. Z wielkim zainteresowaniem podziwialiśmy front budynku teatru przypominający drewnianą szafę z postaciami z bajek.
Nasz pobyt w Toruniu zakończył się późnym popołudniem i wszyscy wróciliśmy do domów w doskonałych humorach.
Wyjazd do żywego Muzeum Piernika w ramach Ogólnopolskich Urodzin Książkowego Misia zorganizowała Danuta Wędrowska – Koordynator Wojewódzki przy współpracy pracowników Gminnej Biblioteki Publiczno-Szkolnej.
 
Wycieczka mogła się odbyć dzięki sponsorom, którym serdecznie dziękujemy w imieniu dzieci oraz własnym:
- Wójtowi Gminy Dąbrowa Chełmińska, Zbigniewowi Łuczakowi za bezpłatne udostępnienie autokaru,
- Dyrektor Ewie Jaślarz z firmy GLOBUS POLSKA w Dąbrowy Chełmińskiej za sfinansowanie biletów wstępu do muzeum - oraz Radzie Sołeckiej z Czarża za ufundowanie poczęstunku dla wszystkich uczestników.
                                                                                       Danuta Wędrowska
                                                      Koordynator Wojewódzki kampanii społecznej
                                                                                „Cała Polska czyta dzieciom”
 
  
   
  

 

poleć artykuł wersja do druku  

Copyright © 2007 by Logonet