Strona główna | Mapa strony | Kontakt
URZĄD GMINY
KONTAKT
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
INWESTYCJE I PROJEKTY
SAMORZĄDOWY INFORMATOR GMINY
BUDOWA NAPOWIETRZNEJ LINII 2x400 kV
OGŁOSZENIA
PRACOWNIA CERAMICZNA
KATALOG Z INFORMACJAMI
MAPA SERWISU
BIBLIOTEKA PUBLICZNA
GALERIA
ZDROWIE
KRUS - INFORMACJE DLA ROLNIKÓW
GMINNY OŚRODEK KULTURY I SPORTU
OŚWIATA
SPORT
TURYSTYKA
WYKOPALISKA W PNIU
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA
SZKOLENIA
POLICJA
Ustalanie przebiegu linii 400kv
TELEFONY ALARMOWE
GMINNE KOŁO EMERYTÓW,RENCISTÓW I INWALIDÓW
PODZIĘKOWANIA
ADOPCJA ZWIERZĄT
AKTUALNOŚCI Archiwum
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013
- 2012
- 2011
- 2010
- 2009
- 2008
- 2007
ROZKŁAD JAZDY
PODNIESIENIE KOMPETENCJI CYFROWYCH MIESZKAŃCÓW GMINY

Impreza promocyjna projektu „Inteligentne specjalizacje w promocji lokalnego dziedzictwa” zorganizowana w sobotę 8 czerwca w Czarżu (gmina Dąbrowa Chełmińska) wywołała zainteresowanie mieszkańców Zakola Dolnej Wisły. Charakterystyczny był tytuł imprezy, „Sobótka Folk Festival” wskazywał na łączenie tradycji z nowoczesnością.

Na leśnej polanie w Czarżu rozłożyło swoje stragany ponad 20 wystawców oferujących tradycyjne produkty, m.in. miód, powidła, wędliny, wyroby z drewna, rękodzieło. Połowa z nich wzięła udział w konkursie na najciekawsze stoisko. Komisja oceniła najwyżej trójkę wystawców, którzy zajęli miejsca w kolejności:
I miejsce – Katarzyna Rymarz, naturalne herbaty.
II miejsce – Łukasz Hermański, wyroby z drewna.
III miejsce – Ewa Chabowska, powidła.

W tym samym czasie wiejskie harce i konkursy dla dzieci prowadzili w magicznej chacie babki zielarki Beata i Witold Tomaszewscy. W ich zagrodzie można było spróbować połowu ryb w balii, posmakować gofrów pieczonych na piecu węglowym oraz pyry z gzikiem. Obok panie z Czemlewa rozłożyły swój warsztat wyplatania wianków.

Tymczasem na scenie miał miejsce gminny przegląd piosenki dziecięcej „Na folkową nutę”. Cudnie ubrane dziewczęta i chłopcy, pod egidą GOK-ów w Kijewie Królewskim, Dąbrowie Chełmińskiej i Złejwsi Wielkiej, tańczyli i śpiewali tradycyjne polskie piosenki ludowe. Obok w namiocie organizatora można było dowiedzieć się szczegółów na temat projektu „Inteligentne specjalizacje w promocji lokalnego dziedzictwa”, międzynarodowego projektu, skupiającego lokalne grupy działania z Polski, Łotwy i Chorwacji.

Gwiazdą wieczoru był zespół Orkiestra Świętego Mikołaja z Lublina, polska grupa muzyczna plasujące się w czołówce zespołów folkowych. „Mikołaje” tradycyjne polskie pieśni grają i śpiewają w nowoczesnych, zaskakujących aranżacjach na instrumenty strunowe: dutar i cymbały, smyczkowe – mazanki, skandynawską nyckelharpę i szeroką gamę instrumentów dętych. To w ich muzyce najbardziej pobrzmiewało łączenie tradycji z nowoczesnością, starych polskich pieśni w nowych aranżacjach z pogranicza folku, rapu i rocka.

Na imprezie sobótkowej nie mogło zabraknąć inscenizacji nocy świętojańskiej. Te staropolskie, mistyczne obrzędy odegrali członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Pomorze z Chełmna. Kilkadziesiąt dziewcząt i chłopców w tradycyjnych strojach, z płonącymi pochodniami i śpiewem na ustach przemaszerowało przez plac imprezy w strojnym pochodzie. Potem zaczęły się tańce, chłopcy skakali przez ogień a dziewczęta wirowały w rytm muzyki. „Noc świętojańska” zakończyła się na pobliskim stawie puszczaniem wianków na wodzie.

źródło: http://www.zakolewisly.pl/pl/aktualnosci/item/1045-swietowalismy-sobotke-w-czarzu

poleć artykuł wersja do druku  

Copyright © 2007 by Logonet