Strona główna | Mapa strony | Kontakt
URZĄD GMINY
KONTAKT
INWESTYCJE I PROJEKTY
SAMORZĄDOWY INFORMATOR GMINY
BUDOWA NAPOWIETRZNEJ LINII 2x400 kV
OGŁOSZENIA
PRACOWNIA CERAMICZNA
KATALOG Z INFORMACJAMI
MAPA SERWISU
BIBLIOTEKA PUBLICZNO-SZKOLNA
Zasłużony dla Kultury Polskiej
Nagroda dla GBPSz
Bajka mojej mamy
Harry Poter dla bibliotek
Dzieci z Bullerbyn w Ostromecku
Spotkanie z Trojanowskim
Urodziny misia
Dotacja dla biblioteki
Przedszkolaki w bibliotece
Dzień Bibliotekarza
Dzień Misia
Dyskusyjne Kluby Książki
Spotkanie wielbicieli Harry’ego Pottera
Wychowanie przez czytanie
Niesforne Miziołki w Dąbrowie Chełmińskiej
Integracja dzieci słyszących i niesłyszących
Strażak w bibliotece
Czytanie w pałacowych komnatach
Parada wyobraźni
Spotkanie w przychodni.
„Jak Wojtek został strażakiem”
Ogólnopolskie urodziny książkowego misia.
Dotacja wzbogaciła księgozbiory placówek biblitecznych.
Spotkanie autorskie z Dorotą Suwalską.
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci.
Autor „savoir-vivru dla dzieci” gościł w bibliotece
PROGRAM ROZWOJU BIBLIOTEK
Konferencja edukacyjna 'Mądre wychowanie'
„INTERNET OKNEM NA ŚWIAT”
Partnerstwo na rzecz rozwoju biblioteki
Danuta Wędrowska Koordynatorem Roku 2010
GALERIA
ZDROWIE
KRUS - INFORMACJE DLA ROLNIKÓW
GMINNY OŚRODEK KULTURY I SPORTU
OŚWIATA
SPORT
TURYSTYKA
WYKOPALISKA W PNIU
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA
SZKOLENIA
Ustalanie przebiegu linii 400kv
POLICJA
TELEFONY ALARMOWE
GMINNE KOŁO EMERYTÓW,RENCISTÓW I INWALIDÓW
PODZIĘKOWANIA
ADOPCJA ZWIERZĄT
PRACA
ROZKŁAD JAZDY

Dzięki pomocy jednego z najbogatszych ludzi na świecie - Billa Gatesa (Microsoft) - placówki biblioteczne w naszym regionie zostaną wyposażone w nowoczesny sprzęt komputerowy.
Ogólnopolski Program rozwoju bibliotek, jest częścią międzynarodowego przedsięwzięcia, finansowanego przez fundację Billa i Melindy Gates. Fundacja daje aż 28 mln dolarów na doposażenie polskich bibliotek w małych miejscowościach i na specjalistyczne szkolenia dla pracowników.

Do programu aplikowała Gminna Biblioteka Publiczno-Szkolna w Dąbrowie Chełmińskiej.

W pierwszej rundzie zakwalifikowało się 16 bibliotek wiodących z województwa kujawsko-pomorskiego, które zaprosiły do programu po 3 biblioteki partnerskie (ogółem 48),
biblioteki z: Białych Błot, Janowca Wielkopolskiego i Rojewa.
Dzięki przyjęciu zaproszenia do udziału w programie dyrektorzy tych bibliotek przejdą specjalistyczne szkolenia i otrzymają 1 zestaw komputerowy i urządzenie wielofunkcyjne.

Gminna Biblioteka Publiczno-Szkolna w Dąbrowie Chełmińskiej, jako biblioteka wiodąca, już w grudniu otrzyma sprzęt komputerowy: 2 zestawy komputerowe i laptopa z najnowszym oprogramowaniem Windows 7, trzy urządzenia wielofunkcyjne tj. faks, drukarka, skaner i ksero (po jednym dla każdej placówki), projektor multimedialny oraz ekran.

Placówki GBP-Sz będą też miały darmowy internet. To Gminna Biblioteka Publiczno-Szkolna, na 450 punktów możliwych do zdobycia uzyskała ich aż 423, dzięki temu uzyskała drugie miejsce w podregionie bydgoskim, a pierwsze w powiecie bydgoskim. Więcej punktów miało tylko Sępólno Krajeńskie. Jako biblioteki wiodące zakwalifikowało się w naszym regionie 6 bibliotek:  z Dąbrowy Chełmińskiej, Sępólna Krajeńskiego, Nakła, Świecia, Żnina i Solca Kujawskiego.
Jako partnerów Gminna Biblioteka Publiczno-Szkolna w Dąbrowie Chełmińskiej zaprosiła z kolei element wieloletniego rządowego programu Biblioteka+, który skierowany jest właśnie do małych placówek, zwłaszcza w gminach do 15 tys. mieszkańców. Obejmuje on m.in. informatyzację bibliotek.                                  

W prowadzenie programu Biblioteka+ włączyła się Telekomunikacja Polska. Firma zobowiązała się, że za darmo podłączy do wszystkich bibliotek publicznych internet.

Dodatkowo placówki te przez trzy lata nie będą płacić abonamentu.

14.10. 2009 roku w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy zostało podpisane trójstronne porozumienie pomiędzy Wojewodą Kujawsko-Pomorskim, Marszałkiem Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, na mocy którego w województwie kujawsko-pomorskim powstało Regionalne Partnerstwo na Rzecz Rozwoju Bibliotek.
Sygnatariuszami Porozumienia o Współpracy byli: Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Edward Hartwich, przedstawiciel Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Dorota Hass, Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego oraz Jacek Wojnarowski, prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Zaplanowany na pięć lat ogólnopolski Program Rozwoju Bibliotek realizowany jest przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i finansowany za pośrednictwem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, która dysponuje przeznaczonym na ten cel grantem w wysokości 28 mln dolarów.

Poprzez zawarcie porozumienia Wojewoda i Marszałek angażują się w Program Rozwoju Bibliotek, którego celem jest nadanie polskim bibliotekom publicznym impulsu do rozwoju. Dzięki Programowi biblioteki przekształcą się w lokalne centra wiedzy, aktywności i kultury. Staną się miejscami, w których mieszkańcy będą mogli w interesujący sposób spędzić czas - wypożyczyć książkę, skorzystać z Internetu czy wziąć udział w ciekawych zajęciach. W ten sposób biblioteki przyczynią się do wyrównywania szans i przeciwdziałania wykluczeniu informacyjnemu na najbardziej dotkniętych tym zjawiskiem obszarach.

Tego samego dnia odbyło się również regionalne spotkanie informacyjne dla uczestników I rundy Programu Rozwoju Bibliotek. Wzięli w nim udział dyrektorzy bibliotek wiodących (wśród nich Danuta Wędrowska) i partnerskich oraz przedstawiciele samorządów bibliotek wiodących w tym Wójt Gminy Dąbrowa Chełmińska – Zbigniew Łuczak. Gospodarzem spotkania była Danuta Kaczmarek, regionalny koordynator Programu Rozwoju Bibliotek. W trakcie spotkania Maciej Kochanowicz, przedstawiciel FRSI, przedstawił kalendarium udziału bibliotek w PRB oraz omówił zasady dostaw sprzętu komputerowego do bibliotek. Pani Alicja Usowicz, przedstawiciel CAL, omówiła tematykę szkoleń realizowanych przez Centrum Aktywności Lokalnej.

                                                                                  Danuta Wędrowskapoleć artykuł wersja do druku  

Copyright © 2007 by Logonet