W dniu 16 kwietnia Gminna Biblioteka Publiczno-Szkolna w Dąbrowie Chełmińskiej gościła znanego i bardzo lubianego autora książek dla dzieci, Grzegorza Kasdepke. Pisarz przyjechał na spotkanie autorskie w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki działających przy naszych placówkach bibliotecznych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Spotkanie odbyło się na sali OSP w Dąbrowie Chełmińskiej i wzięło w nim udział ponad 300 osób. Zabrakło miejsc siedzących, ale nie miałyśmy sumienia dokonywać „selekcji” wśród dzieci – które z nich może uczestniczyć, a które nie. Czekaliśmy na to spotkanie od roku, bo z takim wyprzedzeniem uzgadniane są terminy spotkań z tak lubianym i popularnym autorem. Uczestniczyły w nim nie tylko dzieci z Dąbrowy Chełmińskiej, dojechały również z Ostromecka, Czarża, Wałdowa Królewskiego i innych okolicznych miejscowości. Nie zabrakło też osób dorosłych. Grzegorz Kasdepke nie ukrywał zaskoczenia tak dużą ilością dzieci. Stwierdził, że jego spotkania odbywają się w cztero, a nawet sześciokrotnie mniejszych grupach. Mimo tak dużej frekwencji poradził sobie znakomicie. Wszystkich uczestników powitała i przedstawiła gościa kierownik Gminnej Biblioteki Publiczno-Szkolnej, Danuta Wędrowska. Grzegorz Kasdepke opowiedział o sobie i swojej pracy. Z wykształcenia jest dziennikarzem, z wyboru - bajkopisarzem. Autor wielu cieszących się powodzeniem książek dla dzieci ("Kacperiada", "Co to znaczy: zabawne historyjki, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń", "Kuba i Buba", "Bon czy ton savoir-vivre dla dzieci", "Słodki rok Kuby i Buby" – dodatkowo zawierające przepisy na słodkości, "Dziwne przypadki bajkopisarza", "Przyjaciele", "Niesforny alfabet", "Z piaskownicy w świat", "Detektyw Pozytywka" i inne). Z myślą o swoim synu Kacprze planuje kolejne, coraz poważniejsze dzieła. Napisał wiele scenariuszy telewizyjnych: do "Ciuchci", "Podwieczorku u Mini i Maxa", "Budzika", a także - przez ponad cztery lata – pisał scenariusz do telenoweli "Klan". Jest twórcą licznych słuchowisk radiowych. Jego twórczość charakteryzuje się niezwykłym zrozumieniem psychiki dziecka i ciepłym humorem. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród m. in. Nagrody im. Kornela Makuszyńskiego za „Kacperiadę” oraz Nagrody Edukacja XXI za „Co to znaczy” i „Bon czy ton”. Znawca serc i umysłów najmłodszych, Grzegorz Kasdepke, napisał również wspaniały przewodnik po emocjach „Tylko bez całowania” oraz „Mam prawo” - poradnik o prawach dziecka.
Uczestnicy spotkania słuchali z wielkim zainteresowaniem. Zadawali dużo pytań, na które autor skwapliwie odpowiadał. Pytali o twórczość, życie prywatne, o zainteresowania. Mieli okazję posłuchać fragmentów książek, które czytał sam pisarz. W podziękowaniu za tak interesujące spotkanie i miłą atmosferę uczestniczki DKK, Katarzyna Henke, Marta Matuszewska i Wiktoria Maciorowska wręczyły bukiet kwiatów oraz przewodniki po gminie Dąbrowa Chełmińska i Zakolu Dolnej Wisły. Dzieci z Ostromecka wręczyły pisarzowi własnoręcznie wykonane laurki i inne prezenty. Na zakończenie każdy chciał zdobyć autograf, ustawiła się niekończąca kolejka. Pisarz skwapliwie wpisywał się do zakupionych książek, do pamiętników, a nawet na przyniesionych przez dzieci karteczkach. Mamy nadzieję, że po takim spotkaniu, dzieci jeszcze chętniej będą sięgały po książki autora, którego bezpośrednio poznały.
Grzegorz Kasdepke nie tylko uczestniczył w spotkaniu autorskim, ale w towarzystwie bibliotekarek, jak sam stwierdził, z wielką przyjemnością, spacerkiem zwiedził Dąbrowę Chełmińską, dopytywał się o Ostromecko „czy to to, od znanej wody?” zainteresował się nawet nazwą naszej biblioteki – skąd w nazwie „publiczno-szkolna”.
Serdecznie dziękujemy Wójtowi Gminy – Zbigniewowi Łuczakowi za pomoc w załatwieniu sali,
a w szczególności Państwu Kaczor za udostępnienie sali, mimo, że mieli ją wynajętą na wesele oraz Dyrektorom Zespołów Szkół w Dąbrowie Chełmińskiej, Ostromecku i Czarżu za umożliwienie dzieciom uczestniczenia w spotkaniu i dowiezienie dzieci do Dąbrowy Chełmińskiej.
Danuta Wędrowska



|