Strona główna | Mapa strony | Kontakt
URZĄD GMINY
KONTAKT
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
INWESTYCJE I PROJEKTY
SAMORZĄDOWY INFORMATOR GMINY
BUDOWA NAPOWIETRZNEJ LINII 2x400 kV
OGŁOSZENIA
PRACOWNIA CERAMICZNA
KATALOG Z INFORMACJAMI
MAPA SERWISU
GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
GALERIA
ZDROWIE
KRUS - INFORMACJE DLA ROLNIKÓW
GMINNY OŚRODEK KULTURY I SPORTU
OŚWIATA
SPORT
TURYSTYKA
mapa gminy
miejscowości
gospodarstwa agroturystyczne
baza noclegowa
Widokówki
Zespół Pałacowo- Parkowy w Ostromecku
Grodzisko w Gzinie i Pniu.
WYKOPALISKA W PNIU
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA
SZKOLENIA
POLICJA
Ustalanie przebiegu linii 400kv
TELEFONY ALARMOWE
GMINNE KOŁO EMERYTÓW,RENCISTÓW I INWALIDÓW
PODZIĘKOWANIA
BEZDOMNE ZWIERZĘTA
AKTUALNOŚCI Archiwum
- 2021
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013
- 2012
- 2011
- 2010
- 2009
- 2008
- 2007
ROZKŁAD JAZDY
PODNIESIENIE KOMPETENCJI CYFROWYCH MIESZKAŃCÓW GMINY
PROJEKT-CYBERNASTOLATEK
GOSPODARKA ODPADAMI
PUBLICZNY TRANSPORT ZBIOROWY – Linia Dębowiec – Wałdowo Królewskie
FUNDUSZ DRÓG SAMORZĄDOWYCH

Trochę historii
Wjeżdżając do Ostromecka od strony Bydgoszczy po lewej stronie dostrzegamy bramę prowadzącą do Zespołu Pałacowo-Parkowego. Zaraz za nią znajduje się pierwsza z zabytkowych budowli. Jest to większy z pałaców, wybudowany w latach 1832-1848 przez ówczesnego właściciela majątku Jakuba Martina Schoenborna. Budowę dzieła zakończył jego syn Gottlieb. Piękną rezydencję w stylu klasycystycznym prawdopodobnie zaprojektował znany berliński architekt Karol Fryderyk Schinkl. Pod koniec XIX wieku klasycystyczny pałac powiększył się za sprawą kolejnego właściciela hrabiego Albrechta von Alvensleben o dwupiętrowy budynek w stylu neobarokowym. W latach 1905 - 1912 dobudowano salę balową i tarasy ogrodowe, które zaprojektował poznański architekt Henryk Spier. W tej postaci chociaż, nie bez zniszczeń budynek przetrwał do dziś. W głębi parku na wiślanej skarpie znajduje się starszy z pałaców, nieco mniejszy ale równie okazały, z którego okien rozpościera się wspaniały widok na Wisłę. Rokokowa budowla powstała za sprawą Bogdana Teodora Mostowskiego herbu Dołęga, kasztelana płockiego, który skromny szlachecki dwór, należący wcześniej wraz z całym majątkiem do szlachty chełmińskiej - Dropowskich, przebudował w dwukondygnacyjny budynek z modnym ówcześnie ogrodem, przyozdobionym sadzawkami i fontannami. Rozbudowę kontynuował syn Mostowskiego Paweł Michał, późniejszy wojewoda pomorski. Przekształcił on pałac w prawdziwie wielkopańską siedzibę w stylu warszawskiego rokoka. Niestety z powodu dużego zadłużenia dobra ostromeckie wraz z pałacem przeszły w ręce niemieckie, a Mostowski uwikłany w działalność polityczną opuścił kraj. W rękach niemieckich majątek pozostał do roku 1945. Po wojnie klasycystyczny pałac z przyległym parkiem stał się siedzibą ośrodka dla dzieci niesłyszących.
 
Współczesność 
Obecnie zabytkowy dwór Mostowskich jest własnością Filharmonii Pomorskiej, zaś neoklasycystyczny pałac wraz z całym parkiem należy do Gminy Bydgoszcz, w imieniu której obiektem zarządza Miejski Ośrodek Kultury, starając się stworzyć mieszkańcom Bydgoszczy i okolic podmiejskie centrum kulturalne. W okresie wiosenno - letnim w parku odbywają się imprezy plenerowe: koncerty muzyki poważnej i rozrywkowej, warsztaty, konkursy i działania plastyczne, plenerowe spotkania z poezją, imprezy rekreacyjno- sportowe. Na tarasie budynku podczas weekendów czynna jest letnia kawiarenka. Jesienią i zimą przestronne wnętrza pałacu stwarzają doskonałą okazję do organizowania aukcji dzieł sztuki, recitali muzycznych, okolicznościowych bali a także prelekcji z dziedziny historii i archeologii oraz pokrewnych dziedzin nauki. Aktualnie w pałacu prowadzone są prace remontowe.
 
Ostromecki park
Okazała roślinność jest obiektem zachwytów zwiedzających Zespół Pałacowo- Parkowy. Piękne stuletnie dęby, sąsiadują tu z rozłożystymi kasztanowcami, modrzewiami, lipami, grabami, klonami i białymi topolami. Bogate zadrzewienie występuje w atrakcyjnych kompozycjach z krzewami. Co prawda wiele drzew posadzonych przez dawnych właścicieli majątku już nie istnieje, nie mniej około trzydziestu, dziś już przeszło stuletnich, oznaczonych jest jako pomniki przyrody. Przechadzając się po parku natrafić możemy na neoromański rodzinny grobowiec Alvenslebenów, pobudowany w latach 1878-1887. Przy bramie widnieje mozaikowa posadzka pozostałość po istniejącej tu kiedyś kaplicy. *
 
* (na podstawie wiadomości umieszczonej na stronie internetowej Miejskiego ÓSrodka Kultury w Bydgoszczy )

poleć artykuł wersja do druku  

Copyright © 2007 by Logonet